Filmfestival 2020

Velkommen til Danmarks største festival for unge filmskabere! 

Festivalfinalen forgik i Odense i slutningen af august 2020. Herunder kan du læse om hvad der skete på festivalen og hvem, der vandt de forskellige kategorier.

 

Programoversigt

TheNextFilmFestival Awardsshow
Momentum sal & bio
Et filmliv: Pilou Asbæk
Momentum sal & bio
OFF program - Vejen ind i filmbranchen
Momentum sal & bio
U21, Konkurrenceprogram 4
Momentum sal
Workshop for danske talentundervisere
Kulturmaskinen
U21, Konkurrenceprogram 3
Momentum sal
Off program - den gode åbning
Magasinet
U21, Konkurrenceprogram 2
Momentum sal
U21, Konkurrenceprogram 1
Momentum sal
Filmquiz for U21 og Talentcamp
Momentum sal
Åbningsgalla, TheNextFilmFestival
Momentum sal & bio
Off Program - Pitch me baby
Momentum sal
Talentcamp
Rosenbæk Huset
Talentcamp
Rosenbæk Huset

Et filmliv: Pilou Asbæk

 

Mød Pilou Asbæk når han kommer og fortæller om sin spændende rejse i filmens verden. Fra den helt tidlige start og frem til de store internationale produktioner. Pilou vil denne dag have særligt fokus på samarbejdet mellem skuespillere og instruktører, og komme med små hints til kommende instruktører om gode måder at få det bedste frem i sine spillere. 

Eventet forløber som en samtale mellem Pilou og to unge filmfolk fra TheNextFilmFestival. 

 

Pilou Asbæk blev i 2008 uddannet fra Statens Teaterskole i København, og allerede i 2010 fik publikum øjnene op for ham da han spillede spindoktoren Kasper i den populære tv-serie Borgen. Han har senere haft stor succes både i Danmark og i udlandet, blandt andet med sine roller som Euron Greyjoy i successerien Game of Thrones og som Batou i Ghost in the Shell. 

Priser & præmier

 

Skolefilmfestival fakta

Cinemaxx Prisen - Bedste film

Cinemaxx giver en tur i biografen til den vindende skoleklasse + Diplom. 

Vinder: Living on the edge af Victoria Stær Honoré.

Station Next Prisen - Bedste idé

Gratis dagskursus i Filmbyen + Diplom.

Vinder: En succesfuld købmand af Marcus Tollstorff Nielsen.

 

 

 

 

 

Station Next Prisen - Bedste klip

Gratis dagskursus i Filmbyen + Diplom.

Vinder: Scooter-bøllen af Daniel Pedersen & Nikolaj Zubenko.

Special Mention - Modigste instruktør

Vinder: Marie Walsøe Torup med filmen Teenagerlivets mørke side.

Skolefilmfestival fiktion

Cinemaxx Prisen - Bedste film

Cinemaxx giver en tur i biografen til den vindende skoleklasse + Diplom. 

Vinder: Flugten - Find dig selv af Frida Alvira & Damberg Nissen.

DGI Byen Prisen - Bedste idé/manus

DGI Byen giver en tur ud og bowle til den vindende skoleklasse + Diplom.

Vinder: Solo af 8.C Bækkegårdsskolen.

Bedste skuespillerinde

Diplom.

Vindere: Mia Hansen, Natascha Ganzhorn, Martha Kürstein,

Maria Ryom & Sigrid Havgaard i Under overfladen.

Bedste skuespiller

Diplom.

Vinder: Eik Klingby Jørgensen i Your day will come.

Special Mention - Klip & lyd

Vinder: Filmen Nora, en af mange.

U16

Station Next Prisen - Bedste film

Station Next giver 4.000 kr. til at lave en ny film + Diplom.

Vinder: Hjem af Mathilde Gregersen.

Danske Filminstruktører Prisen - Bedste idé/manus

Danske Filminstruktører giver 2.500 kr. til at lave en ny film + Diplom.

Vinder: Vampyrdrengen af Tobias Hambak, Nikas Mandell,

Mahilde Esp Nielsen, Kajsa Amalie Bengtsson, Birk Løvstrup Holstrøm, Ruby Rose O’Driscoll Sørensen, Linus Bagger, Malou Toft Nielsen & Luka Soza..

Bedste skuespillerinde

Diplom.

Ellen Dyrskjøt Nielsen i Solo.

Bedste skuespiller

Diplom.

Gustav Gerdes, Nicklas Madsen og Frederik Jønsson i Passet.

U21

Filmtalentprisen U21

Produktionsstøtte fra en af Danmarks Filmværksteder + statuette. Vinderne går også uden om præjuryen og direkte til udvælgelsesjuryen på OFF 2021.

Vinder: Mellem duerne af Anne-Marie Bjerre Koch.

Zentropa-Prisen - Bedste film U21

Zentropa giver 7.000 kr. til at lave en ny film + statuette.

Vinder: En dans af Jonatan Egholm Keis.

Danske Filminstruktører Prisen - Bedste Åbne Klasse U21 

Danske Filminstruktører giver 5.000 kr. som hjælp til at lave en ny film + statuette.

Vinder: Between Mountains and Mermaids af Bo Clausen.

Dansk Filmfotograf Forbund Prisen - Bedste filmfotografi U21

Dansk Filmfotograf Forbund giver 5.000 kr. som hjælp til at lave en ny film + statuette.

Vinder: Asger Borberg med Mellem duerne.

Regner Grasten Film Prisen - Publikumsprisen U21

Regner Grasten Film giver 5.000 kr. som hjælp til at lave en ny film + statuette. 

Vinder: You're not bloody useless af Alexander Pearson.

Danske Dramatiker Prisen - Bedste manuskript U21

Danske Dramatiker giver 5.000 kr. som hjælp til at lave en ny film + statuette.

Vinder: Hjem af Oliver Bech.

Filmværkstedernes Talentunderviserpris

Diplom og statuette samt for 5000 kroners mentorship fra en mentor efter eget valg. 

Vinder: Martin Strange Hansen.

Jury 2020

 

Skolefilmfestival dokumentar & fiktion

1/1

Hilke Rönnfeldt

Hilke blev en del af Super16 på instruktørlinjen og dimiterede fra den svenske manusforfatter udannelse Alma Löv i 2019.

 

Hun har tidligere arbejdet med programplanlægning af filmfestivaler og som oversætter og tekster af film og tv-serier.

Josefine Exner 

Josefine Exner er 28 ar, studerer til dokumentarinstruktør på Den Danske Filmskole og har lavet film siden hun fik et videokamera som 10-årig.

 

Før Filmskolen studerede hun på Station Next, European Film College og Danmarks Medie- og Journalisthøjskole og har efterfølgende modtaget priser for årets bedste film ved Danidas Verdensbilledlegat, Kravlingprisen for Design og haft film på OFF og CPH:DOX.

 

For tiden arbejder hun på en dokumentarserie om at gå i 9. klasse, som får premiere på DR Ultra i september.

U16

Wikke & Rasmussen

Wikke & Rasmussen har været en stor og vigtig del af den danske filmbranche i mange år. De har skrevet, instrueret og spillet med i en lang række film og TV-serier bl.a. Julestjerner, Hannibal & Jerry, Flyvende Farmor og senest Gooseboy. 

U21 Præjury

Præjuryen er ekstremt vigtig da de både udvælger hvilken film, der skal videre til juryen, og hvilken film, der vinder Bedste Film i hver region. 

Præjuryen i 2020 var:

1/1

Jeppe Wowk

Nyuddannet producer fra Den Norske Filmskole juni 2020. Han har produceret den TIFF-vindende kortfilm Skyggebokser og en enkelt low-budget spillefilm.

 

Ansat på Adomeit Film fra august 2020.

Charlotte Brodthagen

Charlotte Brodthagen går på Den Danske Filmskoles fiktionsinstruktørlinje, årgang 2021. 

 

Har tidligere arbejdet som tv-tilrettelægger, gået på European Film College, og begyndte at eksperimentere med at lave film, da hun var 15 år. 

Andrea Winding

Andrea Winding studerer manuskriptskrivning på den alternative filmskole Super16.

 

Hun er lige nu aktuel som episodeforfatter på DR-serien Stikker og har også arbejdet på Netflix-serien Ragnarock samt Flaskepost fra P. 

Finalejury

1/1

Trin Hjortkær

Trin er producer hos Nordisk Film Production og har senest produceret den internationale krimiserie DNA, som bl.a. har Charlotte Rampling på rollelisten.

 

Hun har læst på filmskolen Tisch i New York og har en kandidatgrad i ledelse fra CBS. 

Ask Hasselbalch

Ask Hasselbalch er uddannet instruktør fra filmskolen Super16.

 

Han havde sin spillefilmsdebut med Antboy, og har derefter instrueret Antboy 2 og Antboy 3. Efter at have afsluttet Antboy-serien instruerede han spillefilmen Skammerens Datter 2: Slangens Gave. 

Casper Høyberg 

Casper Høyberg er uddannet filmfotograf fra Den Danske Filmskole.

Casper brænder specielt for film med fokus på miljømæssige problemer, historiske temaer og nære menneskelige portrætter. Han er næstformand i Dansk Filmfotograf Forbund, partner og direktør i Copenhagen Film Company og partner i CFC Kort & Dok. 

Filmtalentprisen

Vinderen af Filmtalentprisen 2020 er blevet udvalgt af lederne på de fire Filmværksteder og lederen af Filmtalent Danmark. 

Talentcamp 2020

Under normale omstændigheder ville 20 danske og 20 internationale filmtalenter mødes til Talentcamp på TheNextFilmFestival. Pga. Corona-situationen vil der dog i år kun være 20-30 danske talenter på Talentcampen, som foregår d. 25-30 august.

 

I år vil 3 fantastiske filmfolk undervise på Talentcampen: Oscar-vinderen Martin Strange Hansen, tidligere leder af Filmskolens Instruktørlinje Rumle Hammerich og tonemester Peter Albrechtsen

 

Disse tre filmfolk vil føre deltagerne gennem en masse nye og spændende metoder, som kan hjælpe dem med at udvikle deres historier til film.

 

Deltagerne på Talentcampen vil også komme til at deltage i forskellige talks og workshops fra OFF-programmet, bl.a Pitch me baby, Den gode åbning og Vejen ind i filmbranchen.

1/1
 
  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle

© 2017 Copyright Station Next. Created by Malene Rønnest Nielsen.